Vezetni és vezetve lenni.

Vezetőnek lenni nagy kihívás és sok hibát rejt az út. Felkészülni, gondolkodni, fejlődni mindig lehet, melyek segítenek kikerülni az út gödreit, vagy könnyebben venni azokat.


Értelem, érzelem és segítség – kiégéssel való megküzdés

Mit tudunk tenni? Mit tehet az, aki egyedüli szolgáló az ifiben? Mit tehet az, aki néhány fiatalért küzd évek óta, és nem érez támogatást sehonnan? Hogy lehet úgy beszélni erről, hogy a kiégésmegelőzés és a megküzdés ne egy újabb feladat legyen a listán?

(Nem annyira) csendes éj…

Advent és Karácsony az év legszebb, legbékésebb időszaka.  Vagy mégsem? Rengeteg konfliktushelyzet és plusz teher jöhet és jön ezzel az időszakkal ifisek, szolgálók, ifivezetők, lelkészek számára egyaránt.

Téged mi határoz meg?

Mikor fiatalok között szolgálunk felmerülnek bennünk és másokban ezek a kérdések is: Ki vagyok én? Jó-e az, amit csinálok?

Munka/suli + szolgálat… hogyan?

Amikor az Ifjúságépítőkhöz csatlakoztam munkatársként, akkor célként tűztem ki magam elé: segíteni szeretnék a rohanó, munka és suli mellett szolgáló ifivezetőknek, mert nekem most szuper, hogy munkaidőnek számít 8 órányi ifiszolgálat, de hogyan tudom gyakorlatias tippekkel segíteni azokat, akik továbbra is úgy szolgálnak, ahogy én ezelőtt kb. 6 évig?

A szülők nem az ellenségeink?

Ifjúsági munkában, szolgálatban végzett években megtapasztalhatjuk és megtanulhatjuk, hogy hogyan érhetjük el könnyen a fiatalokat, milyen programokat szervezzünk, hogy el is jöjjenek rá, hogyan tudjuk őket megszólítani, Isten igéjét megismertetni velük.

Ifjúsági munka – Vajon jól csinálom?

Ifjúsági munka… Ha ezt a szót hallom, sok minden az eszembe jut erről, de az közel sem tartozna ide első jellemzésként, hogy egyszerű, stresszmentes, kikapcsolódást ad, vagy kudarcmentes.

Az olimpikon lelkész és ifimunkás

Kóczán Mór református lelkipásztor már életében legenda volt, korának világhíres atlétája, hiszen ő nyerte a magyar gerelyhajítás első olimpiai érmét is. Ezeket a szenzációs eredményeket úgy érte el, hogy mindvégig gyülekezeti lelkészként szolgált. Nem függesztette fel állását a sportkarrierért, hanem szépen összehangolta a két tevékenységét.

Szombat-napi küzdelmek…

Tippek kezdő pihenőknek Miért érzem fáradtnak magam egy egyszerű hétvége után? Hova tűnik első nap a szabadságom enegriája? – kérdezem magamtól újra és újra. A mély, valódi pihenés nem egyszerű – gyakorolnunk kell. – állítja egyöntetűen az újságíró, az igehirdető és a lelkigondozó is. Véletlen lenne?

Vezetőnek lenni 2.

2. rész: Mi tart meg a felelősségben? Avagy az öt pillér Egy izgalmas modellt mutatunk be a valódi vezető „tartóoszlopairól”

Vezetőnek lenni 1.

Ebben a cikksorozatban remek, könnyen használható szempontokat és modelleket mutatunk be, amelyek segítenek beletekinteni, hogy vajon hogyan gondolkodunk a vezetésről egyáltalán, mik a vezetés alapjai, és ránézhetünk saját belső működésünkre, ami igen jelentős mértékben meghatározza, hogy mi zajlik körülöttünk.

Mi van a színfalak mögött?

Sokszor mi is keressük az utat, hibázunk. Az online csatornákon keresztül talán magabiztosnak tűnünk, pedig sok kérdés is van bennünk. Lelkesedünk azért, amit végzünk, de sokat kell még tanulnunk. Nem tudunk többet, mint társaink és sokakkal együtt szolgálunk az ifjúsági munkában.

Hány éves korig maradhatsz az ifimunkában?

30? 25? 40? Miért is kötjük ezt életkorhoz? A tanárt miért nem korlátozzuk életkorban, aki fiatalokkal foglalkozik egész életében? Ha már itt tartunk, miért életkorhoz kötjük az ifimunkát, miért nem adottságokhoz?

Hogyan találjunk szolgáló társakat?

A cél az új szolgálók bevonásával nemcsak az, hogy kevesebb legyen rajtad, hanem hogy még inkább azzal tudj foglalkozni, ami az ajándékod és vezetőként feladatod. Továbbá az új szolgálók bevonásával nemcsak te, de maguk a fiatalok is nyernek, nekik is több lesz.

Miért égnek ki az ifivezetők?

Te mibe fáradsz bele a legjobban? Egy júniusi ifjúsági kutatás alapján az elszigeteltség / magány, a lelki kiüresedettség, a vezetőlelkésszel való nehéz zöld ágra verődés és a túl sok kritika az a négy fő indok, ami miatt az ifjúsági vezetők kiégnek.

Ifitábor megbeszélés

Többen szervezitek az ifitábort, vagy csapatban vagytok év közben? Akkor elkerülhetetlen, hogy legyenek megbeszéléseitek. Íme Szabados Ádám remek gondolatai és cikke linkelve, hogy mi módon lehet konszenzusosan vezetni és megbeszélést tartani. Csak ajánlani tudjuk.

Újratervezés?

Valószínűleg sokan fellélegeztünk az elmúlt hét során, hogy lassan láthatjuk a fényt az alagút végén. Fokozatosan enyhültek a kijárási korlátozások, megnyílhatnak a templomaink, régóta nem látott arcokat láthatunk ismét- 1,5 méteres távolságból, maszkban, kesztyűben.

Ifi Ambulancia

Szakrendelés az ifjúsági munkában szolgálók akut, vagy akár krónikus panaszaira és problémáira az ifik és ifimunkások egészsége megőrzésének, vagy visszaszerzésének érdekében.

Mit csináljak, ha csak pár fiatal van az ifiben?

Íme pár kérdés, ötlet és gondolat, hogy mitévők legyünk, ha csak maroknyi emberből áll a közösségünk. Kik segítenek a növekedésben? Mi akadályozza a növekedést? Mitévő legyek, ha már nem is jönnek, mert annyira kevesen vannak? Íme egy kis gondolatébresztő…

Az ifivezető bűnvalló imádsága

Íme egy belső reflexió, ami azt gondolom, minden fiatalokkal foglalkozó számára gondolatébresztő. Engem önvizsgálatra indított a legutóbbi élményem. Íme egy imádság.

Az ifivezető feladatai

Íme egy diagram, hogy mit várnak tőlünk és amúgy a valóságban mit is csinálunk. Ha túl sok szakmai cikket olvastál már, akkor állj meg nevetni egy pillanatra…. 🙂

Mi Isten és az ember felelőssége a szolgálatban?

Van, aki azt mondja, minden rajtunk múlik, más inkább mindent Istenre hagy és tőle vár mindent. Csak az egyik lehet igaz ezek közül? Az Ifi szolgálatban mi a szerepe a benne levőknek? Kinek mi a felelőssége, hol van Isten és hol van az ember ebben?

Ne szorongj túl sokat a számokon

Sokszor a számokkal mérjük, hogy mennyire áldott vagy eredményes a szolgálatunk. Ez oda vezet, hogy nem azokra koncentrálunk, akik jelen vannak, hanem akik távol maradtak. Alább egy rövid kutatás minden ifi munkás megnyugtatására… 🙂

IFI életpálya modell

Mi történik, ha egy fiatal már nem ifis korosztály? Hova kerül? És honnan érkeznek az ifibe a fiatalok? Van a gyülekezetben erre stratégia, modell? Ha nincs, gyere és gondolkozzunk együtt rajta. 🙂

Szükségeink vagy ajándékaink szerint szolgáljunk?

A szolgálatban legtöbbször az köti le a figyelmünket, hogy éppen aktuálisan mi a legszükségesebb teendő, mit kellene elvégezni és ha segítőket, szolgálókat keresünk akkor őket is ezeknek a szükségeknek betöltésére keressük…..

Miért fontos a cél?

Három részen át boncoltuk, hogy miért van IFI munka. Most nézzük meg azt a kérdést, hogy egyáltalán miért fontos, hogy legyen miért!

Hogyan tartana IFI-t Jézus? 4.

A sorozat Jézus tanításának 5 alapvető jellemzőjét veszi végig, melyek beépíthetőek a mai ifi alkalmainkba is. A negyedik ezek közül: A kérdezés művészete.

Hogyan tartana IFI-t Jézus? 3.

A sorozat Jézus tanításának 5 alapvető jellemzőjét veszi végig, melyek beépíthetőek a mai ifi alkalmainkba is. A harmadik ezek közül: Történeteket, és illusztrációkat használt.

Hogyan tartana IFI-t Jézus? 2.

A sorozat Jézus tanításának 5 alapvető jellemzőjét veszi végig, melyek beépíthetőek a mai ifi alkalmainkba is. A második ezek közül: Az aktualitás, időszerűség.

Hogyan tartana ifit Jézus? 1.

A sorozat Jézus tanításának 5 alapvető jellemzőjét veszi végig, melyek beépíthetőek a mai ifi alkalmainkba is. Az első ezek közül: A feszültség keltés Ebben a sorozatban azokat az módszereket tanulmányozzuk, amik Jézus tanításaiban benne voltak és az ifi alkalmainkra nézve tanulságosak lehetnek.

Mi érdekli az ifivezetőket?

2015 októberében a Jerusalem Trust és a Youthscape összefogásában 400 ifjúsági szolgálót (önkéntest és fizetett munkatársat) kérdeztek meg arról, hogy egy képzés keretében mi az, ami a leginkább érdekelné őket.