“Mi legyen az ifiken?” sorozatunk ötödik rész: Bibliatanulmányozó módszerek 3
A bibliatanulmányozás az ifjúsági óra legelterjedtebb és talán legfontosabb formája is. Ezzel a sorozattal az repertoárotokat akarjuk segíteni és bővíteni, hogy ebben a gamifikált generációban is legyen eszközötök a fiatalokkal igét tanulmányozni, úgy hogy az közben még élmény is a számukra és számodra is.
Bibliatanulmányozásunkat gazdagíthatjuk a következő módszerekkel:
Írj egy levelet Pál helyett te.
Pál annyi közösségnek és személynek írt levelet. Ha tőle tanulmányoztok verseket, megtehetitek, hogy bevezetőnek ti magatok is írtok egy levelet a saját közösségeteknek. Lehet ezt egyénileg, de egész ifiként is fogalmazni. A címe pedig lehet az ifitek vagy a gyülekezetetek neve is akár. Tanulságos, hogy ki mit ír és persze közelebb is kerülünk ahhoz, hogy mit jelentett, amikro Pál levelet írt. Tovább fűzve ezt a módszert érdekes lehet a tanulmányozni kívánt levelet egyben kinyomtatni tördelések, címek és versszámozások nélkül, mintha mi kaptuk volna eredetileg. Ki tudja, kiből mit hoz ki ez a mód…..
Beugró
A Centrál Színház nagy sikerű,vicces szituációs gyakorlataihoz hasonlókat mi is ráépíthetünk a bibliatanulmányozásra. Ha inspirációra van szükségünk e téren, akkor rengeteg videót találunk YT-on ehhez.Az alábbi módok bármilyen bibliai történet előadására, újra feldolgozására alkalmasak lehetnek.
Íme leírva is pár ötlet:
1. zsebszöveg
Két szereplős műfaj, amiben a csoport tagjai írnak random mondatokat, amiből fejenként 2-3 db kapnak és adott pillanatban előhúzzák. A szereplők elolvassák a szituációt, pl.: Mózes a fáraónál (2Móz 5,1-5), elkezdik eljátszani, és a vezető jelére (pl.: taps) előhúznak a zsebükből egy szöveget és elmondják azt a mondatot.
2. 1-2-3-4
Négy szereplős. Az egyik csak 1 szavas hozzászólásokat mondhat, a másik 2 szavasakat és így tovább. A vak Bartimeus meggyógyításának (Mk 10,46-52) története tökéletesen alkalmas erre. Több szereplős párbeszédekhez használható.
3. lassítás
Többszereplős. Egy egyszerű alapszituációt valaki eljátszik, pl.: Zákeus felmászik a fára, hogy találkozzon Jézussal (Lk 19,1-10), utána a többiek eljátsszák ugyanezt lassítva. :Ebben a módszerben rengeteg apróságot lehet felfedezni, ami addig nem tűnik fel a hallgatóknak, vagy ige olvasóknak, de a történetben benne rejlik. Rövid történetekhez használható, vagy azokon belül is csak egy jelenethez.
4. hangulatváltós
Újabb kétszereplős műfaj. Hasonló a zsebszöveghez, csak itt a szövegek helyett hangulatokat kapnak a szereplők, és azoknak megfelelően kell viselkedniük.
Térkép elemzés
A bibliai események mozgásait jól érzékelteti, ha térképen is megnézzük, hogy azok hol történtek. Például a honfoglalás Józsué vezetésével nem is volt olyan egyértelműsikersztori a Józsué és a Bírák könyve alapján, mint azt elsőre gondolnánk. Vagy Illés mekkora távot tett meg a Kármel-hegyi csoda után a királynő elől menekülve? (1Kir 18-19). Vagy Jézus útjai a Genezáreti-tó környékén. Ezekhez hasznos térképeket találtok például itt:
https://www.studylight.org/miscellaneous/bible-maps/browse.cgi?pn=11&
Köszönet Ablonczy Tamásnak, aki mindezeket a módszereket nemcsak összegezte, de le is írta.
Olvass tovább!
Miért ne olvasnád el a sorozat többi részét is?
4 gondolat “Bibliatanulmányozó módszerek 3” bejegyzéshez